YALE Smart Safe YSS/250/EB1
YALE Smart Safe YSS/250/EB1
L35617
PayPal Pay Later
Klarna/Clearpay
In stock
    |    Usually dispatched within 24 hours
Want it by ? Order within and choose Standard Delivery at checkout.
Qty
Product Specifications
  • Battery: 4 x AA
  • External Depth: 300mm
  • External Height: 250mm
  • External Width: 350mm
  • Finish: Black
  • Inside Depth: 245mm
  • Inside Height: 242mm
  • Inside Width: 345mm
  • Keys Supplied: 2
  • Mechanism: Electronic
  • Pack Quantity: 1
  • Packaging: Boxed
  • Size: Medium
  • Volume: 20.5 Litres
  • App: Yale Home
The Yale Smart Safe will keep your valuable belongings, such as jewellery, documents, or electronics safe at all times. Connected to the Yale Home app, your every command can be performed in the palm of your hand, such as unlock and lock, share codes or remotely monitor every entry; and with the addition of a Yale Connect Wi-Fi bridge you can open the safe entirely hands-free using voice assistants like Google Assistant, Home Kit and Amazon Alexa. Unlock and lock your smart safe using the built-in keypad, the key or with Yale Home app on your smartphone or Apple Watch, and if the internal batteries run out, never worry about getting locked out of your safe with the ability to use a 9V battery to gain quick access using the keypad. The Yale Smart Safe features a secure door that prevents tools from being used to open the safe and a locking mechanism with two 20mm anti-saw locking bolts. In addition the alarm will go off after five incorrect entry attempts and lockdown for 5 minutes to prevent unwanted visitors. This medium sized safe has an internal light, carpeted interior and holds a volume of 20.5 litres. It is supplied with a shelf, four AA batteries, two keys and a fixing kit.